link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2010 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 108 |
  10. 109 - 115 |
  min min min min min min min min min min min min
24 września 2010

Odkrywka na wałach

W ostatnim czasie rozpoczęła sie odkrywka na wałach nadodrzańskich wokół Wielkiej Wyspy. Lecz jej mieszkańcy nie powinni się lękać. Pod Wyspą nie odkryto złóż cennych surowców. To melioranci odkrywają ciąg pieszo-rowerowy na Grobli Kanałowej, który w przeciągu niecałych czterech lat zmniejszył swoją szerokość o połowę. Dzięki zastosowaniu kostki betonowej.

Poniżej nasze pismo w tej sprawie do administratora tego terenu. 


Do: Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu
Ul. Jana Matejki 5, 50-333 Wrocław

Dotyczy: trasy pieszo-rowerowej na grobli Kanałowej

Szanowni Państwo,

Wykonana w roku 2006 trasa pieszo-rowerowa pomiędzy mostami Swojczyckim i Jegiellońskimi na grobli Kanałowej została w ostatnich dniach poddana zabiegom pielęgnacyjnym, polegającym na „odkrywaniu” (usuwaniu roślinności i gleby z) zarośniętego ciągu pieszo-rowerowego na wale, który na skutek ekspansji przyrody został zawężony z 4 do ok. 1,5 - 2 metrów.

Wyrażając nasze słowa uznania dla zauważenia konieczności utrzymania tego ciągu w należytym stanie, pragniemy zwrócić uwagę, iż zabieg ten unaocznił fatalne skutki zastosowania nawierzchni z kostki betonowej na wałach.

Kostka betonowa – jak powszechnie wiadomo, jest bardzo niedobrym materiałem na ciągi rowerowe, nawet te o charakterze rekreacyjnym. Jest ona bowiem materiałem drogim, nietrwałym, a przede wszystkim powodującym spore obniżenie komfortu jazdy i z czasem także i bezpieczeństwa. Jak wynika z niemieckiego raportu Umwelt - und Prognose - Institut e.V. „UPI-Bericht 41" rowerzysta poruszający się po nawierzchni z kostki napotyka opory toczenia o 30% (dotyczy kostki bezfazowej) lub o 40% (dotyczy kostki fazowanej) większe niż w przypadku równej nawierzchni asfaltowej.

Załączone zdjęcia dowodzą, że nawierzchnia z kostek, która była już nierówna w momencie jej ułożenia (kostka ułożona na nietrwałej podbudowie „klawiszowała”, a także widniały szczeliny podłużne), uległa zupełnej degradacji, zwłaszcza tam, gdzie nastąpiła najsilniejsza erozja. Nawierzchnia z masy bitumicznej na odpowiedniej podbudowie zapewne nie wymagałaby takich nakładów na utrzymanie i przetrwałaby znacznie dłużej w dobrym stanie.

Z uwagi na obecny zły stan nawierzchni tego ciągu pieszo-rowerowego, pragniemy dowiedzieć się:

  1. W jaki sposób planują Państwo doprowadzić stan nawierzchni na wale do stanu używalności? Obecny jej stan jest fatalny, choć od mementu wykonania minęło zaledwie 4 lata. Jest to wynik zastosowania nietrwałej i o kiepskiej podbudowie nawierzchni z kostki betonowej.
  2. Czy (i kiedy) planują Państwo modernizację nawierzchni i wymianę kostki betonowej na masę bitumiczną, która jest tańsza (także w utrzymaniu), trwalsza, a przede wszystkim wygodniejsza dla użytkowników (nie tylko rowerzystów, ale także rolkarzy, osoby na wózkach i w wózkach)?
  3. Czy planują Państwo w najbliższym czasie (w roku 2010 lub 2011) inwestycje w nawierzchnię korony wałów, grobli, czy na międzywalu, na terenie Wrocławia? Jeśli tak, to w jakiej technologii?


Z poważaniem
Radek Lesisz
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa
 

spacer
Rower biodegradowalny
rower biodegradowalny, 100% recycling

Robert Górski



ilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2026 - 03 - 11
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 108 |
  10. 109 - 115 |
  1. Wyjazd studyjny 16-22.05.2010 Niemcy, Holandia
  2. Czy wypożyczalnia rowerów miejskich ruszy na wiosnę 2011?
  3. Propozycje na drugie spotkanie Rady
  4. Potrzeba 10 baniek na rowery, czyli ponad setka meili z apelem do Radnych w ramach naszej akcji
  5. Zaproszenie na SPLOT i "Zimę na dwóch kółkach" - na Szewskiej 18/12 (sobota)
  6. Wyślij apel do Radych Miasta w spawie zwiększenia budżetu na rowery!
  7. Apel WIR-u do Radnych: Wrocławia nie stać, żeby obcinać budżet na rowery!
  8. Siedem bram do Starego Miasta - omówienie przetargu na projekt
  9. Interwencja obywatelska w sprawie składowania śniegu i parkowania pojazdów
  10. Obniżanie krawężników vol.2 - drugi przetarg rozstrzygnięty
  11. Zaproszenie na III rocznicowego ALLEY'A - 4.12.2010 (sobota)
  12. Zaproszenie na warsztat: Samochód, rower i tramwaj: co możemy zrobić, by je pogodzić? 6.12.2010
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa