link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

prasa
2009 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 108 |
  10. 109 - 109 |
  min min min min min min min min min min min min
08 maja 2009

Takiego Wrocławia chcą wrocławianie - sondaż (07.05.2009) GW

Prezydent i jego zastępcy pilnie studiowali w czwartek wyniki sondażu Pentora, w którym wrocławianie ułożyli listę dziesięciu najważniejszych zadań miasta. Przyjęli je z ulgą, bo znalazła się w nim budowa stadionu na Euro. Numer jeden to niezmiennie odkorkowanie ulic.

"Wrocławska dziesiątka" to lista zadań, które według wrocławian są najważniejsze dla miasta w najbliższych latach. Pentor najpierw w rozmowach z reprezentatywną grupą ustalił długi katalog spraw, o których mówią wrocławianie. Z niego wyselekcjonował 10 najczęściej się powtarzających. W kolejnym badaniu ankieterzy poprosili respondentów o ułożenie dziesiątki według hierarchii ważności - dla nich osobiście i dla miasta.

Zamawiając sondaż, władze Wrocławia chciały sprawdzić, czy to, co same uznały za priorytety komunalnej polityki miasta, jest także istotne dla mieszkańców. To ważne np. dla budowy stadionu na Euro 2012. Inwestycja zaczęła budzić kontrowersje - pojawiały się opinie, że budowa jest zbyt kosztowna.

Respondenci to zadanie wskazali jako siódme wśród najważniejszych. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia: - Stadion jest w dziesiątce. Dzięki sondażowi upewniliśmy się, że mamy mandat do realizacji tego przedsięwzięcia. To powinno trochę wytonować emocje wokół inwestycji.

Co ciekawsze, z sondażu wynika, że chociaż osobiście dla statystycznego mieszkańca Wrocławia budowa stadionu jest na końcu listy najważniejszych zadań, to jednocześnie uważamy, że dla samego miasta jest konieczna i pilna.

Janusz Bujko, socjolog, dyrektor oddziału Pentor we Wrocławiu: - Większość z nas nie jest kibicami, nie pójdzie na mecze mistrzostw, a może nawet nigdy na wsłasne oczy nie zobaczy stadionu. Ale z drugiej strony uznajemy, że skoro będziemy organizatorem Euro, stadion jest dla miasta ważny. Stąd ta rozbieżność.

Dutkiewicz dodaje: - Wrocławianie słusznie uważają, że organizacja mistrzostw to szansa na cywilizacyjny skok miasta. Ikoną tego procesu staje się stadion na Maślicach.

We wrocławskim top ten jest także flagowy pomysł prezydenta, czyli budowa nowoczesnego centrum naukowego EIT Plus na Praczach Odrzańskich. W praktyce ma być on realizacją hasła o Wrocławiu jako mieście, w którego gospodarce wiodącą rolę odgrywa innowacyjność. Gospodarka oparta na wiedzy polegająca na połączeniu odkryć naukowych z biznesem według wrocławian jest na 9. miejscu rankingu. Dutkiewicz: - W mojej wizji miasta jest na pierwszym. Ale to i tak duży sukces, że ten niełatwy temat przebił się do świadomości mieszkańców. To znaczy, że nasze pomysły nie trafiają w próżnię.

Respondenci, bez względu na wiek, płeć i wykształcenie, są w stu procentach zgodni co do jednego: kluczowe dla miasta jest odblokowanie ulic. W sondażu pod tą odpowiedzią kryje się zarówno budowa obwodnic, poprawianie jakości dróg, usunięcie TIR-ów z miasta, jak i szybsza, nowsza i bardziej punktualna komunikacja miejska.

Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, autor książek poświęconych tematyce jakości życia: - To nie jest zaskakujące. Słaba infrastruktura komunikacyjna to czynnik obniżający jakość życia w dużych miastach w całym kraju. Dodatkowo na postrzeganie tego problemu wpływa rozdźwięk między deklaracjami władz a rzeczywistym postępem prac, np. przy budowie autostrad.

Wśród zadań, które wrocławianie wskazują jako najważniejsze, kolejnym są remonty budynków. Chodzi zarówno o renowację kamienic, jak i publicznych budynków m.in. dworców PKP i PKS.

Czapiński: - Tak wysoka pozycja tego zadania cieszy. Oznacza to bowiem, że mieszkańcy Wrocławia doceniają estetykę otoczenia i jej wpływ na ich samopoczucie.

Wrocławska dziesiątka

1. Odblokowanie Wrocławia

2. Remonty budynków

3. Rozbudowa portu lotniczego

4. Rozszerzenie terenów zielonych

5. Rozbudowa ścieżek rowerowych

6. Zwiększenie liczby parkingów

7. Budowa stadionu na Euro 2012

8. Zagospodarowanie Odry

9. Budowanie gospodarki opartej na wiedzy

10. Wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości


** Badanie pt. "Obywatelski Wrocław - oczekiwania mieszkańców" przeprowadził na przełomie marca i kwietnia 2009 roku Pentor Research International na reprezentatywnej próbie 3 tysięcy mieszkańców Wrocławia.

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw



ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 20
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa